Hangzhou Paishun Rubber & Plastic Co., Ltd maintains stringent norms of quality to manufacture Wholesale Solid Soft Transparent Clear or Colorful Silicone Rubber Tube/Pipe/Hose. The result of upgrades in technologies proves to be very positive. The finished Wholesale Solid Soft Transparent Clear or Colorful Silicone Rubber Tube/Pipe/Hose is characterized by stable quality.It can play out its greatest value in the field(s) of Rubber Hoses. Hangzhou Paishun Rubber & Plastic Co., Ltd will introduce more advanced and innovative technology, and will gather more professional talents together.
| Place of Origin: | China | Brand Name: | PASSION |
| Model Number: | Silicone Rubber Tubes | Business Type: | PASSION Manufacturer |
| Product Number: | Silicone Rubber Tubes | Raw Material: | 1st garde silicone rubber |
| Color Option: | Blue, Red, Black, Green etc | Temperature: | -40~+250℃ |
| Surface: | Smooth & Wrapped | Working Pressure: | 1~2Bar |
| Wall Thickness: | 2-5mm | Reinforcement: | 1 layer or no reinforcement |
| Packing: | 50-100m per roll |
| Item | Wholesale Solid Soft Transparent Clear or Colorful Silicone Rubber Tube/Pipe/Hose |
| Material | High-grade silicone rubber imported from Gemany, Korea, Japan, France, etc |
| Reinforcement | 0 or 1 layer based on request |
| Standard colours | Blue, Red, Black, Green, Orange or as your request. |
| Temperature | -40~+250℃ |
| Working Pressure | 7~10 Bar (102 PSI~145 PSI ) |
| Surface | Smooth & Cloth |
| Thickness | 3~5mm |
| Tolerance | ID<2", ± 0.5mm; ID>2", ± 1mm |
| Logo | PASSION or as your request |
| Addition | For air/water not fuel/oil, unless hose with a FLUOROSILICONE lining |
| Properties: | Anti-aging, erosion-endurable, high temperature resistance, anti-shock, etc. |
| Advantages: | Customized+ high performance+ high quality+ favorable price+ rich experience |
1. PASSION Advantage Show:
| 1. 9 years export experience of different silicone rubber hose |
| 2. current production capacity has reached 70,000 to 100,000 pcs per month. |
| 3. Good aftersale service |
| 4. raw material imported from Gemany, Japan, Keca, France, etc |
| 5. each order will be followed up by unique team, that's sales, mechadiser, QC and QA |
| 6. We always believe and do "Your Easiness=Our Career". |
2. PASSION Fair Show:

3. PASSION Brief:
PASSION Hose is a professional Rubber Hose Supplier, specialized in different kind of rubber hose series:
| 1. Straight Series: | Streight Hose, Straight Hump Hose, CAC Hose ,Straight Reducer Hose, Humps silicone hose |
| 2. Elbow Series: | Ebow hose ,Reducer elbow hose: 30, 45, 60, 90, 135, and 180 degree |
| 3. EPDM Hose: | turbo Hose, Intercooler Hose, with wire rings |
| 4. OEM Hose: | For MERCEDES-BEN, RENAULT VOLVO, SCANIA, IVECO, MAN, DAF, CUMMIS |
| 5. Other Hose: | T-Shape Hose, Abnormal Hose, Heater Hose/ Braided Hose, Vacuum Hose: |
After over 9 years development, PASSION HOSE has formed an operation system characterized by different styles,high quality,
sufficient supply and timely delivery. The products have been exported to many countries: Italy, Spain, UK, France, Canada,
Denmark, Brazil, Venezuela, Romania, Mexico, USA, and Israel etc.
Silicone Rubber Hoses will be well packed by individual polybag in cartons or packed based on your request.
And will be delivered by air, by sea, by many kinds of expresses.

Get in touch with us
just leave your email or phone number in the contact form so we can send you a free quote for our wide range of designs
Passion Hose founded in 2007, a professional silicone hose manufacturer, a brand of pipeline hose and accessories R&D, production and sales. Main products: stainless steel shower hose,hydraulic hose, industrial hose, automotivehose, plumbing hose etc., which are widely used in home, hotel, industry and other fields.
Quick Links
Products
If you have any question, please contact us.
Email: ps1@passioncohose.com
Tel: +86-136-6663-2043
Whatsapp: +86-13666632043
Add: B-101, Hangzhou Smart Industrial Park, No. 857, Wenyixi Rd. Hangzhou, 310030, China



