Today is a great day that Hangzhou Paishun Rubber & Plastic Co., Ltd plans to introduce our newest product to the public. It has an official name called PASSION and is supplied at a competitive price. 3/16~3" SAE 100R1AT/1SN Hydraulic Rubber Hose Forcestream 1AT SAE 100 R1 AT/DIN-EN 853 1 SN is made available in a varied range of specifications. Hangzhou Paishun Rubber & Plastic Co., Ltd has developed a market-leading reputation in the industry for delivering outstanding products and solutions. The exceptional ability sees our efforts in R&D.
| Place of Origin: | Zhejiang, China | Brand Name: | PASSION |
| Model Number: | SAE 100R1AT/1SN | Color: | Black |
| Inner Tube: | Nitrile | Reinforcement: | One braids of high-tensile steel wire |
| Cover Compound: | Neoprene | Temperature: | -40℃~+100℃ |
| WP: | 508~3625 psi | BP: | 2030~14500psi |
| Size: | 3/16"~3" |

3/16~3" SAE 100R1AT/1SN Hydraulic Rubber Hose Forcestream 1AT SAE 100 R1 AT/DIN-EN 853 1 SN
| Name | SAE 100R1AT |
| Material | NBR |
| Certification | CE approved. |
| Size | 3/16"~3" |
| Color | Black |
| Temperature range | -40℃~+100℃ |
| Reinforcement | One braids of high-tensile steel wire. |
| Capability/Feature | Oil resistant, abrasion resistant, anti-aging. |
| Length | 100m or 50m per roll. |
| Telerance | 0.05mm |
| Application | Medium pressure hydraulic applications including mobile, machine tool and agricultural applications, using petroleum or water based hydraulic fluids. |
| Package | Well packed by poly stripes or as your requirement. |
| Delivery | According to your quantity, generally speaking, 35 days for a 20' container. |
Specification of product
Part | In | Hose Size ID DIN Dash Size | Hose OD | Max. Working Pressure | Min. Burst Pressure | |
in | mm | mpa | mpa | |||
GR1SN-03 | 3/16 | 4.8 Din Dash size | 0.47 | 11.9 | 25 | 100.1 |
GR1SN-04 | 1/4 | 6.4 Din Dash size | 0.534 | 13.6 | 22.5 | 90.2 |
GR1SN-05 | 5/16 | 7.9 Din Dash size | 0.595 | 15.1 | 21.5 | 86 |
GR1SN-06 | 3/8 | 9.5 Din Dash size | 0.689 | 17.5 | 18 | 72.1 |
GR1SN-08 | 1/2 | 12.7 Din Dash size | 0.813 | 20.7 | 16 | 64 |
GR1SN-10 | 5/8 | 15.9 Din Dash size | 0.938 | 23.8 | 13 | 52.1 |
GR1SN-12 | 3/4 | 19 Din Dash size | 1.096 | 27.8 | 10.5 | 42.2 |
GR1SN-16 | 1 | 25.4 Din Dash size | 1.408 | 35.8 | 8.8 | 35.3 |
GR1SN-20 | 11/4 | 31.8 Din Dash size | 1.696 | 43.1 | 6.3 | 25.4 |
GR1SN-24 | 11/2 | 38.1 Din Dash size | 1.971 | 50.1 | 5 | 20.1 |
GR1SN-32 | 2 | 50.8 Din Dash size | 2.503 | 63.6 | 4 | 16 |
GR1SN-48 | 3 | 76.2 Din Dash size | 3.484 | 88.5 | 3.5 | 14 |
Pictures of product


Packaging
Well packed by poly stripes or according to your requirement.

Shipping
We ship the goods by express, by air, by sea or according to your requirement.




♦ What is your terms of payment?
• T/T, L/C, Western Union, Paypal, MoneyGram are all good.
♦ How about your delivery time?
• Generally, it will take 30 to 60 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
♦ Can you produce according to the samples?
• Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
♦ What is your sample policy?
• We can supply the sample for free, but the courier cost for you to pay.
♦ Do you test all your goods before delivery?
• Yes, we have 100% test before delivery.
♦ How do you make our business long-term and good relationship?
• We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit.
• We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
1. We can provide matching hose connection.
2. We can provide free hose sample.
3. Hydraulic rubber hose is also served.
4. Other sizes can be customized.
5. We can print words on the hose according to your requirement.
6. We can package the goods according to your requirement.


Get in touch with us
just leave your email or phone number in the contact form so we can send you a free quote for our wide range of designs
Passion Hose founded in 2007, a professional silicone hose manufacturer, a brand of pipeline hose and accessories R&D, production and sales. Main products: stainless steel shower hose,hydraulic hose, industrial hose, automotivehose, plumbing hose etc., which are widely used in home, hotel, industry and other fields.
Quick Links
Products
If you have any question, please contact us.
Email: ps1@passioncohose.com
Tel: +86-136-6663-2043
Whatsapp: +86-13666632043
Add: B-101, Hangzhou Smart Industrial Park, No. 857, Wenyixi Rd. Hangzhou, 310030, China