Hangzhou Paishun Rubber & Plastic Co., Ltd relying on years of market experience and strong scientific research technology, successfully developed High-Grade China Supplier Tee Shape ID 3" > 1" Black Silicone Hose. The technology greatly improves product performance and accelerates the manufacturing process.It has a considerably expanded application range and is popular in the field(s) of Rubber Hoses. Paishun is a solution for all your buying needs. We can offer you the prices that you need and quality that is good for you.
| Place of Origin: | Zhejiang, China | Brand Name: | PASSION |
| Model Number: | Black Silicone Hose | Item: | Black Silicone Hose |
| Temperature: | -40~+250℃ (-40 F to 482 F) | Working Pressure: | 7~10 Bar (102 PSI~145 PSI) |
| Bursting Pressure: | 21~30Bar (305 PSI~435 PSI) | Material: | High-class silicone |
| Colour Option: | Blue, Red, Black, Green etc | Surface: | Smooth or Wrapped |
| Reinforcement: | 3-4 layers | Wall Thickness: | 3~5mm |
| Usage: | Auto Cooling System |
1" Black Silicone Hose" ori-width="1000" ori-height="1000"/>
1" Black Silicone Hose" ori-width="1000" ori-height="1000"/> 1" Black Silicone Hose" ori-width="1000" ori-height="1000"/>
1" Black Silicone Hose" ori-width="1000" ori-height="1000"/> 1" Black Silicone Hose" ori-width="1000" ori-height="1000"/>
1" Black Silicone Hose" ori-width="1000" ori-height="1000"/> 1" Black Silicone Hose" ori-width="1000" ori-height="1000"/>
1" Black Silicone Hose" ori-width="1000" ori-height="1000"/>
| Item | High-Grade China Supplier Tee Shape ID 3" > 1" Black Silicone Hose |
| Material | High-grade silicone rubber imported from Gemany, Korea, Japan, France, etc |
| Reinforcement | 3~4plys Aramid/Polyester fabric reinforced |
| Standard colours | Blue, Red, Black, Green, Orange or as your request. |
| Temperature | -40~+250℃ |
| Working Pressure | 7~10 Bar (102 PSI~145 PSI ) |
| Bursting Pressure |
21~30 Bar (306 PSI ~435 PSI) |
| Surface | Smooth & Cloth |
| Thickness | 3~5mm |
| Tolerance | ID<2", ± 0.5mm; ID>2", ± 1mm |
| Logo | PASSION or as your request |
| Addition | For air/water not fuel/oil, unless hose with a FLUOROSILICONE lining |
| Properties: | Anti-aging, erosion-endurable, high temperature resistance, anti-shock, etc. |
| Advantages: | Customized+ high performance+ high quality+ favorable price+ rich experience |
Silicone Rubber Hose are widely uitilized by professionals in industries such as performance racing vehicles, commercial truck and bus,marine,agricultural, turbo diesel, and general manufacturing industries, etc. Now we can manufacture a lots of brands custom made radiator hosessuch as Mercedes-Benz, Volvo, Scania, Man, Renault, Daf, Iveco, Cummins, BMW etc.
1" Black Silicone Hose" data-width="701" data-height="334" ori-width="602" ori-height="287"/>
1" Black Silicone Hose" width="701" height="334" ori-width="602" ori-height="287"/>
1. PASSION Advantage Show:
| 1. 9 years export experience of different silicone rubber hose |
| 2. current production capacity has reached 70,000 to 100,000 pcs per month. |
| 3. Good aftersale service |
| 4. raw material imported from Gemany, Japan, Keca, France, etc |
| 5. each order will be followed up by unique team, that's sales, mechadiser, QC and QA |
| 6. We always believe and do "Your Easiness=Our Career". |
2. PASSION Fair Show:

3. PASSION Brief:
PASSION Hose is a professional Rubber Hose Supplier, specialized in different kind of rubber hose series:
| 1. Straight Series: | Streight Hose, Straight Hump Hose, CAC Hose ,Straight Reducer Hose, Humps silicone hose |
| 2. Elbow Series: | Ebow hose ,Reducer elbow hose: 30, 45, 60, 90, 135, and 180 degree |
| 3. EPDM Hose: | turbo Hose, Intercooler Hose, with wire rings |
| 4. OEM Hose: | For MERCEDES-BEN, RENAULT VOLVO, SCANIA, IVECO, MAN, DAF, CUMMIS |
| 5. Other Hose: | T-Shape Hose, Abnormal Hose, Heater Hose/ Braided Hose, Vacuum Hose: |
After over 9 years development, PASSION HOSE has formed an operation system characterized by different styles,high quality,
sufficient supply and timely delivery. The products have been exported to many countries: Italy, Spain, UK, France, Canada,
Denmark, Brazil, Venezuela, Romania, Mexico, USA, and Israel etc.
4. PASSION Factory and Processing Show :
1" Black Silicone Hose" data-width="717" data-height="519" ori-width="800" ori-height="579"/>
1" Black Silicone Hose" width="717" height="519" ori-width="800" ori-height="579"/>
Silicone Rubber Hoses will be well packed by individual polybag in cartons or packed based on your request.
And will be delivered by air, by sea, by many kinds of expresses.
1" Black Silicone Hose" data-width="687" data-height="215" ori-width="623" ori-height="195"/>
1" Black Silicone Hose" width="687" height="215" ori-width="623" ori-height="195"/>
Click to See More Products
1" Black Silicone Hose" width="167" height="136" ori-width="286" ori-height="232"/> 1" Black Silicone Hose" width="181" height="120" ori-width="600" ori-height="400"/> 1" Black Silicone Hose" data-width="148" data-height="115" ori-width="600" ori-height="400"/>
1" Black Silicone Hose" width="148" height="115" ori-width="600" ori-height="400"/>
1" Black Silicone Hose" ori-width="750" ori-height="238"/>
1" Black Silicone Hose" ori-width="750" ori-height="238"/>
Get in touch with us
just leave your email or phone number in the contact form so we can send you a free quote for our wide range of designs
Passion Hose founded in 2007, a professional silicone hose manufacturer, a brand of pipeline hose and accessories R&D, production and sales. Main products: stainless steel shower hose,hydraulic hose, industrial hose, automotivehose, plumbing hose etc., which are widely used in home, hotel, industry and other fields.
Quick Links
Products
If you have any question, please contact us.
Email: ps1@passioncohose.com
Tel: +86-136-6663-2043
Whatsapp: +86-13666632043
Add: B-101, Hangzhou Smart Industrial Park, No. 857, Wenyixi Rd. Hangzhou, 310030, China
1" Black Silicone Hose" width="748" height="88" ori-width="951" ori-height="112"/>
1" Black Silicone Hose" width="754" height="155" ori-width="710" ori-height="187"/>