A hose manufacturer with over two decades of experience.
Several tests prove that our Rubber hoses is a kind of product combining aesthetics, functions, and practicality. With its characteristics, it is able to be used in the application field(s) of Rubber Hoses and so on. Customers can be worry-free because the tests prove that the product is stable and excellent when being used in those fields. Our range of Rubber Hoses are made with the best ingredient. We have been in the trade for over many years and are a well established business with a wealth of experience and expertise.
| Place of Origin: | Zhejiang, China | Brand Name: | PAISHUN |
| Model Number: | Silicone Rubber Tube | Item: | Silicone Hose |
| Available color: | Black, Blue, Red, Orange, with color tube | Reinforcement: | Polyester Cloth or Woven Aramid |
| Silicone Rubber Tube ID: | 3 inch | Silicone Rubber Tube Surface: | Smooth Surface or Cloth Surface |
| Silicone Rubber Tube Length: | 4" (100mm), 5"(120mm) or as request | Layers of Reinforcement: | 3layers, 4layers, 5layers |
| Custom made: | Workable | Wall Thickness: | 4mm, 5mm |
| Package: | Cartons |
| Product Item | Drawing 3D Available Customized Enginee Silicone Hoes Turbo |
| Material | Silicone rubber + Fabric reinforcement |
| Temperature range | -40 ~ +250 C |
| Pressure | 0.5~6 bar |
| ID | 8mm ~ 152mm or as request |
| Reinforcement | Polyester cloth or Aramid cloth |
| Thickness | 4mm, 4.5mm, 5mm or request |
| Color | Blue, Red, Black or request |
| Note | Standard silicone hoses are not suitable for use with pressurized oil or fuel |
| We do, however, offer special fluorosilicone liners for oil resistance. |
PASSION FOR HOSE, PASSION FOR YOU
Bill of Loading Customer's Comments
Why they order silicone hoses from us again and again?
Because:
A. Material
| Silicone Rubber Material: Wacker from Germany or KCC from South Korea | |
| Shore hardness | 70 Shore A |
| Density | 1.25 |
| Tensile Strength | 9.4Mpa |
| Tear Strength | 17.5KN/M |
| Elongation | 330% |
| Compression set | 30% |
| Reinforcement Material: Polyester cloth or Aramid cloth | |
| Composition | 100% Kevlar fiber |
| Weigth for m2 | 120 g |
| Tensile Strenght on Warp and Weft | 750 N/5CM, 700 N/5CM |
| Elongation on Warp and Weft | 28%, 28% |
| (note: data may different for different lot material.) | |
B. THE THICKNESS, THE SURFACE, THE LOGO
4 layers with 4.5mm wall
3 layers, 5 layers, 6 layers ok too.
4.5mm, 5mm, 8mm available.
Always, smooth surface
Wrapped surface available too.
Our logo, PASSION
Print your logo avaibla too.
C. VARIOUS KINDS OF SILICONE HOSES
| 1) Straight coupler, 76mm, 1000mm, 2000mm. |
| 2) Elbow hose, 30 bend, 45 bend, 60 bend, 90 bend, 135 bend, 180 bend. |
| 3) Straight reducer. |
| 4) Elbow reducing, 45 degree reducing and 90 degree reducing. |
| 5) Bellows hump hose, intercooler CAC hose. |
| 6) T hose |
| 7) Vacuum hose |
| 8) Braided heater hose |
D. SPECIAL SERVICE
Size>100 types, MOQ=20pcs
Size>200 types, MOQ=10pcs
Free sample, available
Customzied hose according to drawing, available
30~35days for 222ctns.
E. FOLLOWING UP AND INSPECTING
a. Before shipment, photos will be offered.
b. If requested, test report can be offered.
F. PACKING AND PACKING DETAILS
Print ID (60-45) on the inner tube.
It is easy to pick out this one from thousands ones.
Pack hose with individul pp bag, and stick lable on each bag.
Put hoses into carton with a big pp bag inside.
Be well packed and shipped by container.
Packing details will be sent after shipment.
G. FACTORY AND FACILITY
Common packing: Be well packed with a plastic bag, then put hoses into carton with a big PP bag.
Loading port: Ningbo or Shanghai port.
Get in touch with us
just leave your email or phone number in the contact form so we can send you a free quote for our wide range of designs
Passion Hose founded in 2007, a professional silicone hose manufacturer, a brand of pipeline hose and accessories R&D, production and sales. Main products: stainless steel shower hose,hydraulic hose, industrial hose, automotivehose, plumbing hose etc., which are widely used in home, hotel, industry and other fields.
Quick Links
Products
If you have any question, please contact us.
Email: ps1@passioncohose.com
Tel: +86-136-6663-2043
Whatsapp: +86-13666632043
Add: B-101, Hangzhou Smart Industrial Park, No. 857, Wenyixi Rd. Hangzhou, 310030, China